Tytöillä tiukka seiväsmittelö Sisulisissä

Kalle Uotila 07.09.2018 15:22 | Lähetä palautetta artikkelista
Kesän lähes kaikki juoksut voittanut Eemeli Rahkonen, P8, starttasi 60 metrille keskimmäisenä. Oikealla puolella lähti Heikki Luuri ja vasemmalla Aatos Tamminiemi.

Viime torstain Sisulisissä T15-sarjan Suomen nelonen, Pyrinnön Iida Kujanpää, sivusi seipäässä  ennätystään 2,90. Hän kävi kovan kisan Lempäälän Ella-Noora Haapalehdon kanssa, joka hävisi kymmenen senttiä.

OrPon korkeushyppääjä Teemu Laurikainen, P14, ylitti seipään varassa 2,20.

T10-sarjan 100 metrillä Pyrinnön Onerva Tauriainen ehti OrPon Aino Syväsen edelle ajalla 16,55.
P9-kiekossa Jonne Raitanen heitti 16,05. Juho Lehti, P13, kellotti 100 metrillä 14,84.
Ilona Rahkonen, T6, juoksi 60 metriä aikaan 12,41, isoveli Eemeli, P8, 11,71. Vanessa Kantolan meno oli raikasta T5-sarjassa – ajaksi tuli 13,60.

Raketinheitossa kaikki lajitekniikat hyvin hallitseva, vasta T4-sarjassa kisaava Mandi Kahilaniemi heitti 5,03. Poikien puolella P5-sarjassa Pasi Mäenpää nakkasi 6,58.

Lue keskiviikon paperilehdestä Längelmäen Urheilijoiden kiekonheittäjän Jussi Hämelahden  kuulumiset!

Sisulisät Orivesi 30.8.2018, oallistujia 63

M22 Kiekko (2 kg): 
1    Olli Niemi            KangKi    44,13
2    Jussi Hämelahti        LängelmU    43,60

    P15 100 m erä 3: 
1    Altti Valjakka        OrivPo    15,68

 P15 Kiekko (1 kg): 
1    Altti Valjakka        OrivPo    21,09

    P14 100 m erä 3 :   
1    Teemu Laurikainen    OrivPo    15,73

   P14 Seiväs:    
1    Teemu Laurikainen    OrivPo    220

   P14 Kiekko (1 kg):
1    Teemu Laurikainen    OrivPo    17,05

 P13 100 m erä 3:
1    Juho Lehti            OrivPo    14,84
2    Kaleb Aberra        OrivPo    25,03

   P13 Seiväs:  
1    Eeli Koskinen        KaipVi    190

    P13 Kiekko (750 g):  
1    Eeli Koskinen        KaipVi    25,04
2    Juho Lehti            OrivPo    19,26
3    Kaleb Aberra        OrivPo    10,11

    P12 100 m erä 2:  
1    Vili Lahtinen        TampPy    15,07
2    Jesse Lietsala        OrivPo    20,18

 P12 Seiväs:    
1    Vili Lahtinen        TampPy    190

    P12 Kiekko (750 g): 
1    Otso Luodeslampi        LempKi YU    26,48
2    Vili Lahtinen        TampPy    22,19
3    Jesse Lietsala        OrivPo    20,46

    P11 100 m erä 2: 
1    Aapo Närhi            LempKi YU    16,15

    P11 Seiväs:    
1    Aapo Närhi            LempKi YU    230

 P11 Kiekko (600 g):  
1    Aapo Närhi            LempKi YU    23,42
2    Jussi Koskela        KangKi    21,26

   P9 60 m erä 1: 
1    Eetu Lietsala        OrivPo    11,63

 P9 Kiekko (600 g):    
1    Jonne Raitanen        OrivPo    16,05
2    Eetu Lietsala        OrivPo    15,02

    P8 60 m:    
1    Eemeli Rahkonen        OrivPo    11,71
2    Henrik Luuri        OrivPo    13,96

    P8 Raketti:     
1    Eemeli Rahkonen        OrivPo    9,91
2    Henrik Luuri        OrivPo    9,14

 P7 60 m:
1    Aatos Tamminiemi    OrivPo    13,62

   P7 Raketti: 
1    Aatos Tamminiemi    OrivPo    7,98

    P6 60 m:  
1    Teo Kaunonen        OrivPo    15,59

 P6 Raketti:  
1    Teo Kaunonen        OrivPo    4,85

    P5 60 m:  
1    Emil Ruissalo        OrivPo    15,35
2    Topias Mäenpää        OrivPo    16,36

 P5 Raketti: 
1    Topias Mäenpää        OrivPo    6,58
2    Emil Ruissalo        OrivPo    4,06

   T15 Seiväs:  
1    Siina Kanerva        Pälk LL    210

 T15 Kiekko (750 g): 
1    Anu Lehtinen        TampU-38    34,21
2    Ella Ala-Lahti        LempKi YU    31,14

    T14 100 m erä 3:
1    Sanni Lento            TampPy    13,96

    T13 100 m erä 3:      
1    Iida Kujanpää        TampPy    14,11
2    Ellanoora Haapalehto    LempKi YU    14,99

    T13 Seiväs:  
1    Iida Kujanpää        TampPy    290
2    Ellanoora Haapalehto    LempKi YU    280

 T12 Seiväs:    
1    Seela Kanerva        Pälk LL    190
2    Milja Lehtinen        TampPy    130

    T11 Seiväs: 
1    Malviina Koskinen        KaipVi    200

 T11 Kiekko (600 g):    
1    Malviina Koskinen        KaipVi    14,56

    T10 100 m erä 2:  
1    Onerva Tauriainen    TampPy    16,55
2    Aino Syvänen        OrivPo    17,41
3    Jade Kaunonen        OrivPo    20,90
4    Aurea Valjakka        OrivPo    23,42

 T10 Kiekko (600 g): 
1    Onerva Tauriainen    TampPy    12,86
2    Jade Kaunonen        OrivPo    11,27
3    Aino Syvänen        OrivPo    11,12
4    Aurea Valjakka        OrivPo    9,89

 T9 100 m erä 2:  
1    Liina Lahtinen        TampPy    19,79

    T9 60 m erä 1: 
1    Milla-Maarit Ruokola    OrivPo    11,03

 T9 Kiekko (600 g):    
1    Milla-Maarit Ruokola    OrivPo    10,27

    T8 60 m:  
1    Amanda Onnela        OrivPo    12,59
2    Emilia Luuri            OrivPo    15,94

   T8 Raketti:  
1    Amanda Onnela        OrivPo    7,22
2    Emilia Luuri            OrivPo    6,33

 T6 60 m:  
1    Ilona Rahkonen        OrivPo    12,41
2    Elsa Ruokola        OrivPo    13,52

    T6 Raketti: 
1    Ilona Rahkonen        OrivPo    7,30
2    Elsa Ruokola        OrivPo    6,18

   T5 60 m:  
1    Vanessa Kantola        OrivPo    13,60
2    Vilma Haikka        OrivPo    15,27
3    Kukka Aaltonen        OrivPo    16,11
4    Linnea Mönkäre        OrivPo    16,20

    T5 Raketti: 
1    Vilma Haikka        OrivPo    4,79
2    Vanessa Kantola        OrivPo    3,77
3    Linnea Mönkäre        OrivPo    3,57
4    Kukka Aaltonen        OrivPo    3,12

 T4 60 m: 
1    Mandi Kahilaniemi        OrivPo    15,61
2    Liisi Ruissalo        OrivPo    33,65
3    Ellen Kahilaniemi        OrivPo    45,98

T4 Raketti:  
1    Mandi Kahilaniemi        OrivPo    5,03
2    Liisi Ruissalo        OrivPo    1,52
3    Ellen Kahilaniemi        OrivPo    1,15.